Największy wybór hoteli i apartamentów w Livigno
W naszej ofercie znajduje się 50 hoteli oraz 131 apartamentów

Rezerwacja i infolinia
tel. 58 500 80 55

Trochę historii

  • Fakty, daty i liczby czyli preludium śnieżnej przygody. Sprawdź co warto wiedzieć o tej włoskiej miejscowości.
     

Livigno to miejscowość i gmina usytuowana w północnych Włoszech, w regionie Lombardii. Jest to najwyżej położona, (1816 m n.p.m.) stale zamieszkana, europejska osada leżąca w sercu Alp. Nazywana jest też Piccolo Tibet - Mały Tybet, z uwagi na zimny i suchy klimat oraz podobne do himalajskich, geomorfologiczne cechy. W istocie znajduje się na płaskowyżu otoczonym górami, w sercu Alp Retyckich. Livigno to urokliwa dolina ciągnąca się przez 12 km, między dwoma łańcuchami gór, schodzących łagodnie od 3000m n.p.m. do 1800m n.p.m. Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do maja. Miejscowość tę tworzy w zasadzie jedna 14-kilometrowa ulica, wokół której koncentruje się całe życie miasteczka. Znajdują się apartamenty, hotele, puby, dyskoteki, sklepy i inne atrakcje. Według danych na rok 2014 (1.03), teren ten na stałe zamieszkuje 6247 osób. Miasteczko posiada imponującą bazę noclegową z niemal 9000 miejsc w kwaterach, domkach, apartamentach czy hotelach. Zatem w sezonie panuje tutaj wielokulturowa, narciarska atmosfera.

Udokumentowana historia Livigno sięga średniowiecza, gdzie pierwszymi osadnikami byli prawdopodobnie pasterze. Geneza nazwy miejscowości nie jest jednak jednoznaczna. Od starożytności była ona nazywana „Vinea et Vineola” (łac. winnica), jednak nie miała nic wspólnego z winnicami, których, z uwagi na panujący klimat, prawdopodobnie w ogóle tam nie było. Niektórzy twierdzą, że nazwa wywodzi się od słowa „lovin”, co oznaczałoby „łubin”. Niemniej nazwa Livigno najprawdopodobniej wywodzi się od lawiny [ladino (dialekt północnych Włoch): „lavina”, antyczny niemiecki: „Lobina”]. Biorąc pod uwagę, że dolina Livigno nawet do 9 miesięcy pokryta jest grubą warstwą śniegu, można przyjąć tezę o pochodzeniu nazwy właśnie od lawiny. Przez Piccolo Tibet przepływa rzeka Aqua Granda (inna nazwa - Spöl), która niesie swoje wody pomiędzy Doliną Engandynu w Szwajcarii a Doliną Alta Valtellina (Górna Valtellina) we Włoszech.

Przełomowym momentem w historii Livigno było otwarcie tunelu Munt la Schera (inna nazwa „La Drossa”, dł. 3,5 km, szer. 4 m) w 1964 r., co umożliwiło dynamiczny rozwój turystyki. Ruch odbywa się w nim wahadłowo, co 15 minut, lub przez kilka godzin w jedną stronę. Doprowadzono również nowoczesną drogę dojazdową i zbudowano tamę na rzece Inn, tworząc tym samym sztuczne jezioro Lago del Gallo. Obecnie Livigno to jeden z najbardziej popularnych włoskich ośrodków narciarskich, choć jeszcze w latach 50. XX wieku był całkowicie odcięty od świata przez niemal 9 miesięcy w roku.

Wiele profesjonalnie przygotowanych tras narciarskich i snowboardowych, po obu stronach miasteczka, spory deptak z olbrzymią liczbą knajpek i restauracji przyciągają wszystkich niczym magnes. Livigno to strefa bezcłowa, co zachęca również amatorów tanich zakupów do częstych odwiedzin tego pięknego miejsca. Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w zakładce Duty Free.