Największy wybór hoteli i apartamentów w Livigno
W naszej ofercie znajduje się 50 hoteli oraz 131 apartamentów

Rezerwacja i infolinia
tel. 58 500 80 55

Livigno

Fakty, daty, liczby, czyli preludium śnieżnej przygody. Sprawdź co warto wiedzieć o tej włoskiej miejscowości.

Livigno to miejscowość i gmina usytuowana w północnych Włoszech w regionie Lombardii. Jest to najwyżej położona (1816 m n.p.m.) i stale zamieszkana europejska osada, leżąca w sercu Alp, nazywana też „Piccolo Tibet” („Mały Tybet”) z uwagi na zimny i suchy klimat i podobne do himalajskich geomorfologiczne cechy - Livigno w istocie jest płaskowyżem otoczonym górami w sercu Alp Retyckich. Livigno to także urokliwa dolina ciągnąca się przez 12 km między dwoma łańcuchami gór schodzących łagodnie od 3000 do 1800 m. Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do maja. Miejscowość tę tworzy w zasadzie jedna 14-kilometrowa ulica, wokół której znajdują się zabudowania i liczne atrakcje. Według danych na rok 2014 (1.03), teren ten zamieszkuje 6247 osób. Wioska posiada imponującą bazę noclegową z niemal 9000 miejsc w kwaterach, domkach, apartamentach czy hotelach.

Udokumentowana historia Livigno sięga średniowiecza, gdzie pierwszymi osadnikami byli prawdopodobnie pasterze. Geneza nazwy miejscowości nie jest jednak jednoznaczna. Od starożytności była ona nazywana „Vinea et Vineola” (łac. winnica), jednak nie miała nic wspólnego z winnicami, których, z uwagi na panujący klimat, prawdopodobnie w ogóle tam nie było. Niektórzy twierdzą, że nazwa wywodzi się od słowa „lovin”, co oznaczałoby „łubin”. Niemniej nazwa Livigno najprawdopodobniej wywodzi się od lawiny [ladino (dialekt północnych Włoch): „lavina”, antyczny niemiecki: „Lobina”]. Biorąc pod uwagę, że dolina Livigno nawet do 9 miesięcy pokryta jest grubą warstwą śniegu, można przyjąć tezę o pochodzeniu nazwy właśnie od lawiny. Ostatnia pojawiła się w 1951 r. niszcząc wiele zabytkowych domów i zabijając siedem osób. Przez Piccolo Tibet przepływa Aqua Granda (inna nazwa - Spöl), która niesie swoje wody pomiędzy Doliną Engandynu w Szwajcarii a Doliną Alta Valtellina (Górna Valtellina) we Włoszech.

Przełomowym momentem w historii Livigno było otwarcie tunelu Munt la Schera (inna nazwa „La Drossa”, dł. 3,5 km, szer. 4 m) w 1964 r., co umożliwiło dynamiczny rozwój turystyki. Ruch odbywa się w nim wahadłowo co 15 minut lub przez kilka godzin w jedną stronę. Postawiono również nowoczesną drogę dojazdową i zbudowano tamę na rzece Inn, tworząc tym samym sztuczne jezioro Lago del Gallo. Obecnie Livigno to jeden z najbardziej popularnych włoskich ośrodków narciarskich, choć jeszcze w latach 50. XX wieku był całkowicie odcięty od świata przez niemal 9 miesięcy w roku.

150 km profesjonalnie przygotowanych tras narciarskich i snowboardowych po obu stronach miasteczka, spory deptak z olbrzymią liczbą knajpek i restauracji przyciągają wszystkich niczym magnes. Miejsce to jest także w strefie bezcłowej, co zachęca również amatorów tanich zakupów.