Największy wybór hoteli i apartamentów w Livigno
W naszej ofercie znajduje się 50 hoteli oraz 131 apartamentów

Rezerwacja i infolinia
tel. 58 500 80 55

F.A.Q.

W trosce o to by Państwa wyjazd na narty był jak najbardziej udany i komfortowy przygotowaliśmy „niezbędnik narciarza”, dzięki któremu możecie Państwo przygotować się do wyjazdu. 

 • Najważniejsze jest ubranie!
   

Nie ma nic gorszego niż szusowanie na nartach w ubraniu w którym odczuwamy dyskomfort spowodowany złym jego doborem. Kompletując sprzęt narciarski nie zapominajmy o naszym ubiorze, warto czasem zainwestować trochę więcej aby potem w pełni korzystać z uroków białego szaleństwa.

Tylko nie bawełna...

Zasadniczo narciarz powinien mieć na sobie trzy warstwy: bieliznę, warstwę docieplającą, czyli golfik polarowy z krótkim zamkiem oraz warstwę wierzchnią: kurtkę i spodnie wykonane z tkanin membranowych, czyli równocześnie nie przewiewnych, nieprzemakających i oddychających. Wszystkie warstwy pod odzieżą wierzchnią narciarza czy snowboardzisty powinny być wykonane z włókien technicznych.

Bielizna dla narciarza nie może być bawełniana, ponieważ gromadzi ona wilgoć, a stąd już tylko krok do przemarznięcia, szczególnie okolic lędźwiowych i kłopotów ze zdrowiem. Natomiast bielizna wykonana z włókna technicznego zapewnia uczucie komfortu, ponieważ docieplając, równocześnie odprowadza wilgoć od ciała; dzięki temu nawet przy największym wysiłku bielizna pozostaje sucha. Jest to ważne dla każdego, kto wybiera się na narty czy deskę, a szczególnie dla osób jeżdżących dynamicznie.

Materiał jak druga skóra...

Nowoczesne technologie pozwalają na wyprodukowanie bielizny odzwierciedlającej mapę termiczną ciała. W tych partiach, gdzie człowiek bardziej się poci, materiał ma strukturę nastawioną na większe odprowadzanie wilgoci. Do najlepszych firm produkujących bieliznę sportową należy X-Bionic. Bielizna ta idealnie dopasowuje się do ciała. Początkowo wydaje się nieco przyciasna, ale pod wpływem temperatury ciepła tworzy jakby drugą skórę. Bardzo dobrą bieliznę produkują również firmy Falke, Odlo, Löffler. Dla narciarzy o nieco skromniejszych możliwościach finansowych, ale wysokich wymaganiach, poleca się bieliznę np.: Mäser, Helly Hansen, Brubeck, Surfanic.

Diabeł tkwi w skarpetach...

Stopa narciarza, znajdując się cały czas w zamkniętym środowisku buta, narażona jest na przegrzanie i bolesne otarcia. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości skarpety, które specjalnie ochraniają najbardziej newralgiczne miejsca (palce i golenie). Najlepsze skarpety produkuje firma X-Socks. Skarpety tej firmy mają system kanalików, które kominem wentylacyjnym odprowadzają wilgoć na zewnątrz, dzięki temu stopa cały czas pozostaje sucha. Łączenia bezszwowe chronią stopę przed otarciem.

Co pod kurtkę...

Jeśli chodzi o drugą warstwę odzieży dla narciarza (snowboardzisty), tu doświadczeni sprzedawcy w sklepach polecają najczęsciej cienkie golfiki z polaru firm np. Conte of Florence, Mäser, Descente, Odlo, Goldwin, Völkl. Są one wykonane z cienkich, ale gęsto tkanych oddychających materiałów. Dzięki temu bardzo dobrze dogrzewają, nie przegrzewają, nie zatrzymują w sobie wilgoci, a do tego zapewniają całkowitą swobodę ruchów.

Spodnie i kurtki dobieramy w zależności od naszych potrzeb i wymagań. Warto wybrać jedną z firm np. Descente, Völkl, Goldwin, Kjus, Rossignol, Killy. Bardzo dobra i nieco tańsza jest odzież firm m.in. Tenson, Kiltek, Surfanic. Dla snowboardzistów doświadczeni sprzedawcy polecają kurtki i spodnie firm: Burton, Ride, Sessions, Arson, Bonfire (Salomon), Roxy, Sub i in.

Dla osób uprawiających sporty zimowe równie ważne są rękawice. Powinny być one wykonane z materiałów membranowych (takich samych jak kurtki), aby nie przemakały, ogrzewały dłonie i odprowadzały od nich wilgoć, a tym samym zapewniały pełen komfort. Dla zmarzluchów polecane są dodatkowe wkłady, czyli cienkie rękawiczki wykonane z włókien technicznych (jak bielizna). Bardzo dobre rękawice narciarskie produkują firmy Descente, Völkl, Ziener, Scott, Rossignol, Reusch, Viking, a snowboardowe Burton, Level, Dakine.

Pamiętaj o goglach...

Ważnym uzupełnieniem stroju są gogle chroniące oczy przed wiatrem, śniegiem, mrozem i promieniami słonecznymi. Ich oprawka musi być elastyczna, zarówno w cieple jak i zimnie, Powinna mieć dobrą wentylacje, oraz dobrze przylegać do twarzy. Gogle powinny być wyposażone w szybki chroniące oczy przed niekorzystnym promieniowaniem, zaś kolor zwiększa kontrast we mgle. Ważne jest również, aby szybka była odporna na zaparowanie. W dobrych goglach szybka wykonana jest z poliwęglanów, co daje jej dużą odporność na zniszczenie i dobre właściwości optyczne.

Chroń głowę...

Narciarze i snowbarodziści bagatelizują jazdę w kasku. Tymczasem ze względu na prawdopodobieństwo oraz ciężkość urazów głowy jest to konieczność. Kask stanowi niezbędne zabezpieczenie, szczególnie dla dzieci (we Włoszech obowiązuje nakaz jazdy w kasku u dzieci do 15 lat). Powinni w nim także jeździć początkujący narciarze niepewnie poruszający się po stoku oraz zawodnicy startujący w slalomach, ze względu na zagrożenie uderzenia tyczką. O kasku nie mogą również zapomnieć osoby uprawiające narciarstwo ekstremalne oraz młodzież trenująca w klubach i szkółkach narciarskich.

Kask stanowi również ochronę przed zimnem. Może on być stosowany bez czapki, ponieważ wykładzina wewnątrz kasku z reguły zapewnia wystarczającą ochronę przez zimnem. Ponadto kanały wentylacyjne zapewniają dodatkowo wymianę powietrza, zapobiegając poceniu się. Na szczęście w ostatnich latach kaski stają się popularne a narciarze wyglądają w nich modnie i profesjonalnie.

O czym należy pamiętać kupując kask...

Każdy kask narciarski powinien być oznakowany. Znakowanie powinno zawierać:

- oznaczenie CE
- numer normy EN 1077:1996
- nazwę lub znak firmowy producenta
- wielkość lub szereg wielkości kasku, podane zazwyczaj jako obwód głowy w cm.
- masę kasku
- rok produkcji

 • Weź ze sobą polisę ubezpieczeniową...
   

Posiadanie polisy w razie zdarzenia znacząco skraca czas udzielania pomocy. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, poproś kogoś bliskiego o poinformowaniu centrali alarmowej swojego ubezpieczyciela o zajściu. Często jest to warunek pełnego pokrywania świadczeń przez ubezpieczyciela.

 • Krem z filtrem UV...
   

Pamiętajmy aby używać kremów narciarskich o wysokim SPF. Skutecznie chronią naszą twarz przed działaniem temperatury oraz promieniu UV. Na stokach wysoko położonych słońce świeci bardzo mocno, a odbite od śniegu zwiększa swoje działanie na skórę. Nie zapominajmy również o posmarowaniu uszu, bo wystające spod czapki lub opaski bardzo często zostają poparzone przez słońce.

 • Karta ICE...
   

Karta ICE (in case of emergency)  zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do 3 osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Osoby podane do kontaktu powinny umieć udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty. Karta nie zawiera informacji o grupie krwi, bo i tak nie zwalnia ona lekarza z obowiązku przeprowadzenia próby krzyżowej przed transfuzją.

Karty ICE dostępne są w oddziałach PCK w całym kraju oraz e-sklepie na stronie www.pck.pl. Koszt karty to 4 zł.

Radzimy też zapisać numery telefonów 3 bliskich osób z początkiem ICE. W razie wypadku, gdy nikogo bliskiego przy nas nie będzie ratownik będzie miał kontakt do osoby mogącej udzielić informacji.