Największy wybór hoteli i apartamentów w Livigno
W naszej ofercie znajduje się 50 hoteli oraz 131 apartamentów

Rezerwacja i infolinia
tel. 58 500 80 55

Duty free w Livigno

  • Duty Free w Livigno - raj dla zakupoholików!


Niekwestionowanym atutem Livigno, oczywiście poza wspaniałymi warunkami do jazdy, jest strefa wolnocłowa. Dzięki niej turyści mają możliwość zrobienia zakupów w niebywale atrakcyjnych cenach. Nie obowiązuje tutaj bowiem podatek VAT ani podatek akcyzowy, co sprawia, że potencjalnych nabywców kuszą niskimi cenami m.in. alkohol, papierosy, perfumy, urządzenia elektroniczne, odzież czy paliwo, które potrafi być nawet 50% tańsze niż w innych rejonach Włoch. Odwiedzający mają do dyspozycji ok. 250 sklepów znajdujących się na deptaku ciągnącym się wzdłuż wioski. Można znaleźć tu ekskluzywne marki, kreacje od światowych projektantów mody czy wyszukane włoskie, i nie tylko, specjały.

Pierwsze przywileje handlowe wioska otrzymała od Napoleona w 1805 r., który według głoszonej legendy był pod wielkim wrażeniem uroków tego miejsca. Z tego powodu postanowił wyróżnić Livigno na tle innych miejscowości nadając mu specjalne przywileje handlowe. Faktem stało się to w roku 1865 r. za sprawą decyzji władz Lombardii. Krok ten miał przyczynić się do szybszego rozwoju gospodarczego tego odciętego, przez większość miesięcy w roku, miejsca. Tak też się stało, do dzisiaj strefa wolnocłowa stanowi o wzmożonej atrakcyjności tej części kraju (nie zmieniło tego nawet przystąpienie Włoch do Unii Europejskiej).

Istnieją oczywiście limity dotyczące ilości wywożonych dób pochodzących ze strefy wolnocłowej.

 Oto niektóre limity celne przypadające na jedną, pełnoletnią osobę:

- produkty tytoniowe: 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia
- napoje alkoholowe: 1 litr alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 22% alkoholu etylowego
- 2 litry alkoholu i napojów alkoholowych o zawartości alkoholu nie przekraczającej 22% zawartości alkoholu
- perfumy i woda toaletowa 3/4 butelki odpowiadającej 30-40 CL
- kawa 2 kg na osobę

Oczywiście w samym Livigno możemy korzystać z pełnej oferty do woli.

Przy wyjeździe z gminy w głąb Włoch lub przez tunel na stronę szwajcarską możemy spodziewać się kontroli celników, którzy nie są wrażliwi na nasze zakupowe potrzeby. Zatem prosimy o rozwagę w ilości kupowanych artykułów szczególnie alkoholowych i tytoniowych, aby uniknąć przykrych niespodzianek.